Więźba dachowa – montować mokre czy suche drewno
Każdy inwestor, jeżeli tylko dysponuje odpowiednimi środkami, chce, aby budowa zakończyła się w jak najkrótszym czasie. Niektórzy marzą o tym, aby w rok od wybudowania domu można było się do niego wprowadzić, niektórzy chcą tego nawet szybciej. Na każdym etapie budowy pojawia się zatem pytanie w jaki sposób uniknąć negatywnych skutków wilgoci w domu. O ile fundamenty, tynki, wylewki, czy strop muszą „swoje odstać” aby porządnie wyschnąć, o tyle wokół więźby dachowej krąży wiele kontrowersji.
Montaż mokrej więźby dachowej
Wielu fachowców w dzisiejszych czasach doradza inwestorom montaż mokrego, niedawno ściętego i przetartego na tartaku drewna.
Jest kilka zalet tego rozwiązania – pierwsza z nich, to czas. Już kilka miesięcy po ścięciu drzewa, po przewiezieniu go do tartaku, po przecięciu i oheblowaniu, można montować więźbę. Wiąże się to także z tym, że niższe są koszty pokrycia dachowego, ponieważ nie dopłaca się za suszenie w suszarni. Ponadto, drewno suszone jest droższe w zakupie – kosztuje około 200 zł za metr sześcienny więcej, niż drewno niesuszone.
Według niektórych fachowców, montując dachy, lepiej jest także montować mokre drewno jako więźbę dachowa, ponieważ uważają że doschnie ono na dachu. Jednakże przy takim rozwiązaniu należy pamiętać, żeby nie izolować wełną i płytami karton gipsowymi dachu przez co najmniej rok. Pozwoli to na faktycznie wstępne doschnięcie krokwi, łat i murłat. Montaż więźby na drewno jest także korzystny ze względu na fakt, że drewno nie jest powyginane, jest też bardziej elastyczne w montażu.
Montaż wysuszonego drewna
Pomimo wszelkich zalet drewna mokrego, takich jak cena, czas, najlepszym rozwiązaniem zgodnym ze sztuką budowlaną, jest zastosowanie w więźbie dachowej drewna wcześniej wysuszonego. Specjaliści zalecają, aby drewno ścinane było w okresie zimowym, kiedy nie puszcza soków żywicznych, a następny rok, bądź dwa powinno leżeć w suchym i ciepłym miejscu odpowiednio ułożone, tak aby nie doprowadzić do jakichkolwiek skręceń czy wygięć.
Drewno można także suszyć w suszarni – należy doprowadzić do stanu, w którym drewno będzie miało wilgotność około od 18 do 25%. Montaż suchego drewna z jednej strony jest łatwiejszy – drewno jest lżejsze, co ułatwia pracę cieślom. Jest jednak dużo mniej elastyczne i bardziej twarde, niż drewno mokre.
Jednakże w przypadku dokładnego dokonania pomiarów i wycięcia drewna o idealnych wymiarach, nie ma znaczenia jego elastyczność. Ponadto, drewno wcześniej ususzone umożliwia szybsze wykonanie izolacji cieplnej dachu, co bezpośrednio przekłada się na skrócenie czasu od rozpoczęcia budowy, do planowanej przeprowadzki.
1 Comment
Polecam ścinanie drewna w okresie zimowym przy malejącym księżycu czyli tzw. drewno księżycowe – jego właściwości są znacznie lepsze niż drewno ścinane w innym okresie – szybciej schnie, nie kręci, robaki i grzyby nie wchodzą, jest łatwiejsze w obróbce – oczywiście trzeba to uzgodnić z lokalnym leśniczym – temat do załatwienia. Proponuję również zorientować się z jakich gleb jest drewno np. sosna jest najlepsza na „piaskach” – słoje są wtedy gęste i wytrzymałość drewna jest znacznie lepsza niż na dobrej glebie gdzie są znaczne przyrosty roczne i mamy miękki materiał.