Piękny domek

Twój idealny dom

Dom czy mieszkanie?
Domy

Dom czy mieszkanie?

Wielu młodych ludzi staje przed dylematem kupna mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnego. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które chcemy przedstawić w poniższym artykule.

Zalety mieszkania w bloku

Jedną z największych zalet mieszkania w bloku jest to, że wszystko jest pod ręką. Dobra komunikacja z centrum, a w bliskiej okolicy szkoły, sklepy, apteki i wszelkiego rodzaju punkty usługowe. W wielu dzielnicach funkcjonują też kina, restauracje, puby czy dyskoteki. Mieszkając w bloku mamy dużo mniej obowiązków: nie jesteśmy zobowiązani do wykonywania okresowych przeglądów instalacji, ani nie musimy czyścić rynien czy naprawiać dachu.

Wady mieszkania w bloku

Mieszkania w blokach są przeważnie małe i ciasne. Nie mamy także własnego ogródka i przestrzeni, w której mogą pobawić się nasze dzieci. Dodatkowo jesteśmy „skazani” na sąsiadów, którzy niejednokrotnie mogą zakłócać nasz spokój, gdyż przez ściany w blokach prawie wszystko słychać. Dla osób starszych dokuczliwa będzie dziecięca bieganina, a na piętrze przeszkadzać może ujadanie psa z dołu.

Blog internetowy Najlepsza-inwestycja.com.pl

Zalety mieszkania w domu

Największą zaletą mieszkania w samodzielnym domu jest poczucie niezależności. W domu jednorodzinnym mamy też do dyspozycji dużo więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz ciszę i spokój. Jeśli dom jednorodzinny jest budowany przez nas, na wszystko możemy mieć wpływ i samodzielnie decydować o jego ostatecznym wyglądzie.

Wady mieszkania w domu

Do wad można zaliczyć bardzo wiele obowiązków. To przede wszystkim dużo więcej niż w mieszkaniu powierzchni do uprzątnięcia, a wokół domu koszenie trawnika, przegląd dachu, czyszczenie rynien, odśnieżanie chodnika oraz schodów. Ciągle jest coś do zrobienia. Wadą może być też lokalizacja, gdzie często bez samochodu po prostu nie da się żyć.

Co jest lepsze?

Aktualne ceny mieszkań są tak wysokie, że wielu ludzi zaczyna brać pod uwagę ewentualność zamieszkania w domu na przedmieściach czy nawet poza miastem. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że nie każdemu mieszkanie w domu położonym w zacisznej okolicy będzie odpowiadało, podobnie jak innym codzienne życie w miejskim zgiełku. Jedno i drugie rozwiązanie ma zarówno szereg zalet, jak i wad, a wybór konkretnego należy starannie przemyśleć, kierując się indywidualnymi preferencjami.

- 26 kwietnia, 2019 - 4 Views

1 Comment

  • Agata 6 marca, 2020 at 11:21 am

    Uważam, że dom jest lepszym rozwiązaniem na przyszłość. Budowa trochę potrwa, ale później będziemy mieli do dyspozycji swój własny azyl, swoją przestrzeń, której nikt nam nie odbierze, a spokoju nie zakłóci. Dlatego dobrze jest to rozważyć. Ja ze swojego doświadczenia jeszcze podpowiem, że jak już zdecydujemy się na dom to warto od razu stworzyć przy nim korytko odwadniające, które dobrze odprowadzi nam nadmiar nagromadzonej wody. Jest to dość istotna kwestia.

    Reply
  • Dodaj Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *