Piękny domek

Twój idealny dom

Pomiar wibracji w budownictwie – dlaczego jest ważny?
Blog

Pomiar wibracji w budownictwie – dlaczego jest ważny?

Pomiar wibracji w budownictwie jest niezwykle istotny, ponieważ pomaga w określeniu stopnia oddziaływania prac budowlanych na sąsiadujące budynki, a także na ludzi pracujących na terenie budowy oraz w sąsiedztwie. Wibracje podczas prac budowlanych zwłaszcza z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego to norma. Ciężkie koparki, spychacze, świdry, wywrotki, stale przemieszczające się maszyny budowlane emitują bardzo silne wibracje, które w połączeniu z pracami budowlanymi, wykopami czy odwiertami mogą bardzo intensywnie oddziaływać na grunt i sąsiadujące budowle.

Dlaczego konieczny jest regularny pomiar wibracji?

Regularna kontrola wibracji na placu budowy jest konieczna przede wszystkim ze względu bezpieczeństwa. Pozwala ona uniknąć przykrych w skutkach uszkodzeń sąsiadujących budynków. Jeżeli w wyniku zbyt silnych wibracji, w sąsiedztwie placu budowy dojdzie do uszkodzenia budynku czy innych zniszczeń spowodowanych właśnie przez wibracje, inwestor może być narażony na wysokie koszty. Przestój lub nawet całkowite wstrzymanie prac oraz koszty odszkodowania mogą być niesamowicie wysokie. Koszt regularnego prowadzenia pomiarów wibracji jest nieporównywalnie niższy i daje nie tylko gwarancje bezpieczeństwa otoczenia, ale przede wszystkim bezpieczeństwa ludzi pracujących i mieszkających w sąsiadujących z budową budynkach.

Kto dokonuje pomiaru wibracji?

Pomiar wibracji powinien być wykonywany z użyciem specjalistycznego sprzętu. Czujniki rozmieszczane są w obiektach, które mają być monitorowane i za pomocą wbudowanego nadajnika przesyłają na bieżąco informacje o poziomie drgań, kiedy ten zbliża się do zbyt wysokiego poziomu, wówczas uruchamiany jest alarm, który powinien poinformować kierownika budowy o konieczności przerwania prac lub zmiany techniki prac. Najlepiej skorzystać z usług firmy zajmującej się wykonywaniem profesjonalnych pomiarów wibracji, jest to korzystniejsze niż inwestycja w specjalistyczny sprzęt tylko na potrzeby jednej budowy.

- 6 maja, 2021 - 0 Views

Brak Komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *