Piękny domek

Twój idealny dom

Sprawnie działająca wentylacja w łazience, czyli jaka?
Domy

Sprawnie działająca wentylacja w łazience, czyli jaka?

Sprawnie działające systemy wentylacyjne w łazience to coś, o co musimy obowiązkowo zadbać. Przez kratki wentylacyjne możliwe jest regularne usuwanie nagromadzonej pary wodnej, której nie brakuje szczególnie podczas brania prysznica. Dzięki nim zużyte powietrze jest wymieniane na świeże, które napływa z zewnątrz. Jeśli wentylacja zawodzi, to zwiększa się ryzyko powstawania grzybów i pleśni, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się nie tylko na ścianach, ale także na suficie i między płytkami. Nie jest to tylko problem estetyczny, gdyż patogeny zagrażają naszemu zdrowiu. Jak zatem powinna wyglądać sprawna wentylacja w łazience?

Niezawodna wentylacja w łazience a kratki wentylacyjne

W przypadku wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze napływa, a zużyte wypływa dzięki siłom wyporu. Jest to możliwe dzięki kanałowi wywiewnemu w łazience, którego otwór znajduje się pod sufitem i wyposażony jest w kratkę wentylacyjną. Podczas wybierania tego ostatniego elementu, zaleca się zakup kratki z niezbyt gęstą siatką, gdyż w przeciwnym razie gromadzące się na niej owady, mogą utrudnić wypływ powietrza. Trzeba też pamiętać o tym, aby drzwi do łazienki nie były całkowicie szczelne, gdyż napływ świeżego powietrza odbywa się także przez inne wnętrza. Same drzwi również powinny posiadać otwory wentylacyjne nad dolną krawędzią skrzydła. Dobrym rozwiązaniem będą także drzwi z podciętym skrzydłem u dołu.

Dodatkowa pomoc

Godne polecenia jest zamontowanie na wlocie do kanału nawiewnego w łazience wentylatora wyciągowego, który wesprze wentylację. Stosuje się go w celu wyciągania zużytego i wilgotnego powietrza. Bardzo ważne jest dobranie wielkości wentylatora do kanału wywiewnego. Najpopularniejsze są wentylatory osiowe. Z kolei promieniowe wykorzystywane są w przypadku konieczności wytworzenia większego ciśnienia. Wentylatory łazienkowe montowane są na ścianie lub suficie oraz wewnątrz kanału. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak się sprawdzi. Przykładem jest chociażby obecność podgrzewacza czy kotła gazowego z otwartą komorą spalania.

Należy pamiętać o tym, że żaden wentylator nie zastąpi naturalnego wietrzenia. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to zaleca się zainwestowanie w pochłaniacz wilgoci w celu pozbycia się nadmiaru pary wodnej z wnętrza łazienki. Dzięki niemu zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się grzybów i pleśni. Polecane są chemiczne pochłaniacze, które są stosunkowo tanie i nie zużywają prądu. W przypadku większych pomieszczeń lepszym wyborem będzie pochłaniacz elektryczny, który jest znacznie wydajniejszy.

- 26 czerwca, 2017 - 4 Views

Brak Komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *