Piękny domek

Twój idealny dom

Wentylatory osiowe i promieniowe – podstawowe informacje
Domy

Wentylatory osiowe i promieniowe – podstawowe informacje

Wentylatory to urządzenia stosowane w budownictwie już na bardzo szeroką skalę. Przede wszystkim dużym zainteresowaniem i popularnością cieszą się wentylatory kanałowe, które jak sama nazwa wskazuje transportują powietrze kanałami wentylacyjnymi. Ich dwa główne rodzaje to wentylatory osiowe i wentylatory promieniowe, które różnią się od siebie budową wirnika.

Wentylatory osiowe

Wentylatory osiowe są wyjątkowo popularne przede wszystkim ze względu na swoją dużą wydajność. Najczęściej stosuje się je jako wentylatory ścienne lub sufitowe, wszędzie tam, gdzie powietrze ma dość krótką drogę do przebycia. Są to wentylatory odpowiednie do ciągłej pracy, a używa się ich w miejscach nietoksycznych i niepalnych.

Podział wentylatorów osiowych

Wentylatory osiowe dzielą się na różne typy, jeśli chodzi o sposób montażu, jak również kierunek przepływu powietrza, czynnik przetłaczany i obroty.

Jeśli chodzi o montaż wyróżniamy tu wentylatory kanałowe przemysłowe oraz wentylatory ścienne. Oprócz tego występuje również podział na wywiewne i nawiewne, jednoobiegowe i wieloobiegowe, a w przypadku podziału ze względu na czynnik przetłaczany, spotykamy wentylatory standardowe, przeciwwybuchowe, odporne na temperaturę oraz oddymiające.

Wentylatory promieniowe

Drugim ważnym typem wentylatorów są wentylatory promieniowe. Wykorzystywane są one przede wszystkim jako wentylatory kanałowe. Są to mechanizmy bardziej wydajne niż wentylatory osiowe. Powietrze zmienia tam kierunek o 90 stopni, a efekt odśrodkowy zwiększa ciśnienie. Wentylatory te stosowane są na niezwykle szeroką skalę, przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu.

Podział wentylatorów promieniowych

Wentylatory promieniowe, podobnie jak osiowe mogą dzielić się jeszcze na różne typy. Wyróżniamy między innymi wentylatory dachowe, transportowe oraz przeciwwybuchowe, które stosuje się do pracy w atmosferze zagrożonej wybuchem i poprzeczne, które spotkać można w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Gdzie stosowane są wentylatory promieniowe, a gdzie wentylatory osiowe?

Zarówno wentylatory osiowe, jak i promieniowe, mają szereg powszechnych zastosowań. Wentylatory osiowe są częścią systemów grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych. Można spotkać je w chłodnicach samochodowych, w kopalniach, biurach i domach oraz w urządzeniach elektronicznych.

Wentylatory promieniowe najczęściej wykorzystywane są w maszynach chłodniczych, urządzeniach klimatyzacyjnych, w transporcie materiałów sypkich, a także do wentylacji dużych hal i magazynów.

- 21 września, 2017 - 0 Views

Brak Komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *