Piękny domek

Twój idealny dom

Zalety pomp ciepła – sprawdź, czy warto być eco!
Blog

Zalety pomp ciepła – sprawdź, czy warto być eco!

Zmiany klimatyczne, wzrost rachunków za energię oraz rosnąca postawa proekologiczna sprawiły, że coraz większa część społeczeństwa skłania się ku inwestowaniu w odnawialne i ekologiczne źródła energii. Rosnący udział energooszczędnych urządzeń w naszych domach sprawia, że stajemy się samowystarczalni oraz ekologiczni. Jednym z takich urządzeń jest właśnie pompa ciepła, która służy do ogrzewania domu oraz bieżącej wody.

Czym jest pompa ciepła?

Ogólnie rzecz ujmując, pompa ciepła pozwala na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej w trakcie ogrzewania domu. Jest ona w 100% ekologiczna, pod warunkiem, że do jej zasilania zastosujemy odnawialne źródła energii takie jak fotowoltaika. Oczywiście sama pompa ciepła generuje niskie rachunki za ogrzewanie, a sam koszt inwestycji w tego typu urządzenie uzależniony jest od rodzaju pompy ciepła oraz wielkości budynku.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła służą do ogrzania wody użytkowej oraz całego domu. Urządzenie tego typu posiada dwa źródła ciepła:

  • Dolne źródło ciepła – może być nim grunt, powietrze bądź woda powierzchniowa/głębinowa. Dolne źródła zazwyczaj mają niskie temperatury,
  • Górne źródła ciepła – to instalacja grzewcza w budynku.

Zasada działania pompy ciepła polega więc na przepompowaniu temperatury z dolnego źródła do górnego. Urządzenia tego typu nie wytwarzają więc energii same, tylko wykorzystują tę z gruntu, powietrza i wody, a następnie przekazują ją do wymienników ciepła i kolejno do instalacji budynku. Sama potrzebna energia do zasilania pompy, wykorzystywana jest tylko do zapewnienia obiegu czynnika.

Zalety pomp ciepła

Jedną z głównych zalet pomp ciepła jest fakt, że to urządzenia w 100% ekologiczne pod warunkiem, że czerpią energię do zasilania z OZE. Ponadto nie generują odpadów takich jak popiół, dym, sadza itp. Zalety stosowania pomp ciepła to również brak skomplikowanej obsługi, prostota montażu oraz zniwelowanie ryzyka zaczadzenia, podpalenia, wybuchu oraz innych zagrożeń, jakie występują w trakcie użytkowania klasycznych pieców na paliwo stałe.

Do zalet pomp ciepła można także zaliczyć:

  • Długą żywotność urządzenia, nawet do 30 lat,
  • Możliwość montażu praktycznie w dowolnym pomieszczeniu,
  • Niewielkie rozmiary,
  • Brak potrzeby zagospodarowania dodatkowej przestrzeni na paliwo stałe.

Jedynym minusem może być relatywnie wysoki koszt zakupu urządzenia. Na szczęście Państwo dopłaca do tego typu pomp poprzez różnorodne programy takie jak:

  • „Moje Ciepło”,
  • „Czyste Powietrze”,
  • „Mój Prąd 4.0”.

Niektóre z powyższych programów oferują dofinansowanie rzędu 21 tys. zł. Nie są to więc małe środki, które mogą znacząco obniżyć koszty zakupu pompy ciepła.

- 26 sierpnia, 2022 - 2 Views

Brak Komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *