Piękny domek

Twój idealny dom

Czym kierować się przy wyborze płytek łazienkowych
Wyposażenie wnętrza

Czym kierować się przy wyborze płytek łazienkowych

Od płytek wymaga się nie tylko ładnego wyglądu, ale także wytrzymałości. Nie bez znaczenia jest oczywiście także cena. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wyłożenie łazienki płytkami wiąże się z niemałymi kosztami i jest to inwestycja na długie lata. Dlatego też należy dobrze przemyśleć swój wybór. Czym zatem kierować się przy wyborze płytek, aby były nie tylko ładne, ale i posłużyły nam przez długi czas?

Glazura w łazience – czym kierować się przy wyborze płytek łazienkowych?

Glazura w postaci płytek ceramicznych idealnie sprawdza się w przypadku łazienki, gdzie panuje specyficzny mikroklimat. Bogactwo asortymentu jednak sprawia, że wybór płytek nie jest łatwym zadaniem. Do wyboru mamy bowiem wiele rodzajów płytek (glazura, klinkier, gres itd.), które dostępne są w rożnych wersjach kolorystycznych czy też ze wzorami, przez co ich piękny wygląd może odciągnąć naszą uwagę od tego co najistotniejsze, a więc od parametrów płytek. Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne – ścieralność, nasiąkliwość, antypoślizgowość i kaliber.

Glazura

Pamiętajmy o tym, że podłoga w łazience bywa często wilgotna, a więc jeśli nie chcemy się na niej poślizgnąć, należy zainwestować w płytki o klasie antypoślizgowości od R10 do R13. Nie sprawdzą się konstrukcje szkliwowe, które w połączeniu z wodą stają się bardzo śliskie. Jeśli chodzi o nasiąkliwość, to płytki do łazienki powinny mieć niski współczynnik nasiąkliwości – poniżej 3%. Wówczas można ograniczyć ryzyko wystąpienia grzybów i pleśni w łazience. Dalej mamy klasę ścieralności, a im płytka ma wyższy współczynnik ścieralności, tym jest bardziej odporna na ścieranie. Jako, że po łazience zwykle chodzimy w miękkich kapciach czy też boso, jak najbardziej sprawdzą się płytki oznaczone symbolem II. Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej kaliber, to określenie to dotyczy rzeczywistego rozmiaru płytek. W celu uniknięcia dysproporcji rozmiarowych pomiędzy płytkami, należy kupować płytki o takim samym kalibrze.

Jakie płytki łazienkowe mamy do dyspozycji?

Jeśli pragniemy położyć płytki ceramiczne w swojej łazience, wyróżnia się cztery rodzaje płytek łazienkowych, które sprawdzą się w tego typu pomieszczeniu. Klinkier jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Idealnie sprawdzi się nie tylko na podłodze, ale i na ścianach. Z kolei terakota ma niską nasiąkliwość oraz odporna jest na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Idealnie sprawdza się w przypadku podłóg w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym czy nowoczesnym. Gres jest również bardzo odporny na ścieranie i uszkodzenia, a ze względu na żłobienia zmniejsza się ryzyko poślizgnięcia się na podłodze. Glazura przeznaczona jest na ściany, gdyż nie jest odporna na uszkodzenia Na jej korzyść przemawia za to niski współczynnik nasiąkliwości. Inną opcją są płytki rektyfikowane o nierównomiernych rozmiarach.

- 25 stycznia, 2018 - 0 Views

Brak Komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *