Piękny domek

Twój idealny dom

Koszty fundamentów pod dom – od czego zależą?
Domy

Koszty fundamentów pod dom – od czego zależą?

Nie bez przyczyny słowo fundament weszło do mowy potocznej jako wyznacznik stabilnej i solidnej podstawy. Ten budowlany musi bowiem być jak najbardziej wytrzymały, bo to od niego zależy czy nasz dom nie będzie „chwiał się w posadach”. Z tego powodu ta część inwestycji nie należy do najtańszych. A od czego dokładnie zależą koszty fundamentów pod dom?

Koszt fundamentów, a rodzaj podłoża

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość ostatecznej ceny za wykonanie fundamentów jest rodzaj gleby, jaka znajduje się na działce przeznaczonej pod budowę. Niestety niestabilne, mokre podłoże albo zbytnio zbita gliniana powierzchnia, mogą w dużym stopniu podnieść koszty budowy fundamentów.

W takiej sytuacji konieczne są zaawansowane roboty ziemne oraz głębokie osadzenie ław fundamentowych. Czasami konieczna jest również wymiana podłoża, co wiąże się z jeszcze większymi kosztami. W przypadku mokrych i wilgotnych terenów więcej wydamy także na odpowiednią izolację fundamentów, która ochroni podłogę naszego domu przed przepuszczaniem wilgoci, a także utratą ciepła. Niestety w tym przypadku nie możemy oszczędzać na jakości materiałów, ponieważ odbije się to nie tylko na stabilności całej konstrukcji, ale także energooszczędności domu.

Rodzaj fundamentów też ma znaczenie!

Najpopularniejszym sposobem stawiania fundamentów nadal pozostają ławy i ściany fundamentowe. Zaletą tego rozwiązania jest doskonała znajomość tej technologi przez budowlańców. Jakby nie było, praktycznie każda firma jest w stanie wykonać w ten sposób solidne i bezpieczne fundamenty.

Inną znaną i stosowaną technologią są płyty fundamentowe, gdzie ostatnia warstwa konstrukcji, czyli płyta, jest równocześnie podłogą domu. Pozwala to zaoszczędzić nieco pieniędzy na materiałach (nie trzeba robić podłogi na gruncie wraz z jej podbudową, hydroizolacją i ociepleniem). Jednak ze względu na to, że ten rodzaj fundamentów nie jest stosowany zbyt często, koszty jego wykonania mogą być dużo wyższe.

Powierzchnia domu oraz jego ciężar

Ostatnim elementem wpływającym na koszty fundamentów jest oczywiście ich powierzchnia, a także ciężar całej konstrukcji. Im budynek większy i cięższy, tym więcej zbrojenia w trakcie budowy jego podstawy trzeba zastosować. Duża powierzchnia natomiast również generuje duże wydatki, ponieważ z reguły koszty liczone są za metr kwadratowy lub metr sześcienny. Na to ile wyniesie nas fundament, wpływa również to, czy zamierzamy budować piwnicę. W takiej sytuacji koszty mogą stać się wręcz astronomiczne.

Z tego powodu najlepiej przemyśleć to, czy jest nam ona faktycznie potrzebna. A oprócz tego warto jeszcze przed zakupem działki budowlanej sprawdzić jej profil geologiczny i przy samym wyborze projektu domu, dokładnie przyjrzeć się temu, jakie znajdują się tam fundamenty i jakie maszyny i części do maszyn budowlanych, będą nam potrzebne.

- 25 maja, 2018 - 0 Views

Brak Komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *