Piękny domek

Twój idealny dom

Blog

Odprowadzenie spalin z kotła gazowego

Skuteczne odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych, w tym oczywiście kotłów gazowych ma na celu przede wszystkim ochronę przebywających w pomieszczeniach ludzi przed ich szkodliwym działaniem. Jakie są wymagania w przypadku kotłów gazowych oraz co trzeba na ten temat wiedzieć? Sprawdź!

Odpowiednia lokalizacja kotła gazowego

Jeszcze przed przejściem to tematu odprowadzania spalin warto zapoznać się z wymogami na temat montażu takich kotłów, z których najważniejszym wydaje się być sprawa pomieszczenia, w jakim takie urządzenie może być w ogóle zamontowane. Istnieje kilka zasad, jedną z nich jest to, że pomieszczenie, w jakim zainstalowany będzie kocioł, powinno mieć wysokość min. 2,2 m (w wyjątkowych przypadkach określonych przez prawo może to być 1,9 m).

odprowadzanie spalin

W przypadku gdy mamy do czynienia z otwartą komorą spalania nie możemy takiego urządzenia zamontować w pomieszczeniu mieszkalnym (tam, gdzie stale przebywamy). Dodatkowym wymogiem jest, aby wymiana powietrza tam, gdzie zainstalowany zostanie kocioł, odbywała się grawitacyjnie, za pomocą wentylacji nawiewno-wywiewnej lub nadciśnieniowej. Wszystkie te zalecenia mają na uwadze zapewnienie skutecznego odprowadzania spalin, które gwarantować ma bezpieczeństwo mieszkańców. Jeżeli chodzi o kotły z zamkniętą komorą spalania, to wymogi są zdecydowanie mniejsze — taki kocioł zamontowany może zostać w dowolnym pomieszczeniu mieszkalnym, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych (rodzaj wentylacji nie ma tutaj znaczenia).

Odprowadzanie spalin — sposoby

Najpopularniejszym sposobem odprowadzania spalin, stosowanym w przypadku kotłów kondensacyjnych, jak również tych z zamkniętą komorą spalania jest bardzo wygodny zestaw powietrzno-spalinowy. Tego typu rozwiązanie składa się z dwóch rur umieszczonych jedna w drugiej. Działa to tak, że częścią wewnętrzną odprowadzane są spaliny, z kolei część zewnętrzna zasysa świeże powietrze. Przy wykorzystaniu tego właśnie sposobu spaliny mogą być odprowadzone np. przez ścianę zewnętrzną (określane jest to mianem systemu poziomego), przez dach (system pionowy), a także przez podłączenie takiego zestawu do komina — rozwiązań jest więc sporo.

Kolejnym sposobem odprowadzania spalin jest to, w którym wykorzystuje się bezpośrednio komin, jednak to jaki ten komin powinien być (chodzi głównie o przekrój i wysokość) zależy od typu kotła, z jakim mamy do czynienia. W przypadku kominów współpracujących z kotłami z zamkniętą komorą spalania, taki komin może być konstrukcją powietrzno-spalinową (oprócz odprowadzania spalin, pozwala ona na pobór powietrza spoza budynku), z kolei w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania sprawa wygląda nieco inaczej. Instalacja kominowa, która współpracuje z kotłami z otwartą komorą spalania, ma dwa zadania — odprowadzanie spalin na zewnątrz oraz spowodowanie, że w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest kocioł, wytworzone zostanie odpowiednie podciśnienie, które zapewni wystarczający napływ powietrza koniecznego dla procesu spalania — sprawa jest wiec tutaj nieco bardziej skomplikowana.

- 17 kwietnia, 2018 - 0 View

Brak Komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *